Ürgüp'te çalışan Mali Müşavirler, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi.
Toplantı da Ürgüp'te faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler son yapılan SGK ve Vergi Mevzuatlarında yaşanan gelişmeler, Maliye Bakanlığı, Türmob ve odalar tarafından alınan zam kararı hususu görüşüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığınca asgari yüzde 85 olarak alınan zam kararına uyulması gerektiğine değinildi.
Konu hakkında ajansımıza açıklama yapan Yakup bey, "Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon Mali Müşavirleri zor durumda bıraktı. Fedakarca ve özveriyle görevlerini yapan Mali Müşavirler enflasyonun yaratmış olduğu tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kaldı. Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin dijitalleşme, E-Fatura uyum, personel, maaş ssk, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, program, kargo vb. tamamında olağanüstü artışlar meydana geldiğinden Mali müşavirler bu maliyetleri artık karşılayamamaktadır.
Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali müşavirlik hizmet bedellerine asgari yüzde 85 zam yapma kararı alındı. Devletimiz Yüzde 122 yeniden değerleme oranı açıkladı ama tarifemizde yüzde 85'lik bir artış yaşandı. Vergi mükelleflerimiz artık şunu bilmelidirler ki Mali müşavirlik hizmetleriyle ilgili pazarlık olmaz. Mali müşavir bir işletmenin bütün mahrem bilgilerine sahiptir. Yani mahremiyetle pazarlık olmaz. Bir doktora muayene olmak için randevusuz gidebiliyor musunuz? Muayene olduğunuzda muayene ücreti ile ilgili pazarlık yapabiliyor musunuz? Bir avukata bir dava verdiğinizde pazarlık yapabiliyor musunuz? Ama iş mali müşavirlik hizmetlerine geldiğinde büro büro dolaşıyorsunuz. Yapılan yeni güncelleme tüm meslek camiasına ve mükelleflere hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde ifade edildi.