Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 14:29
 
18 Mayıs Müzeler Günü Kutlaması Mustafapaşa'da Yapılacak
18 Mayıs Müzeler Günü Nevşehir ili Ürgüp İlçesi tarihi konakları ile ünlü Mustafapaşa (Sinasos) köyünde Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesinde etkinliklerle düzenlenecek.
GÜNCEL Haberi
18 Mayıs Müzeler Günü Kutlaması Mustafapaşa'da Yapılacak

Uluslar arası Müzeler Birliği her yıl bir tema kapsamında müzeler Gününü kutluyor. Birlik, 2018 yılını “Hiper bağlantılı Müzeler: Yeni Yaklaşımlar, Yeni Kitleler” temasını seçti.

 

18 Mayıs Uluslar arası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında Nevşehir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nevşehir Müze Müdürlüğü, HacıBektaş Müzesi, Ürgüp Müzesi ve Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi ortak platformu ile kültürel faaliyet düzenliyor.Etkinliği, Kapadokya Üniversitesi, Hacıbektaş Üniversitesi Türk Halk Bilimi öğretim üyesi Doç.Dr.Adem Öğer destekleyici olarak katılıyor.

 

Nevşehir ili Ürgüp İlçesi tarihi konakları ile ünlü Mustafapaşa (Sinasos) köyünde Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesinde etkinlikler düzenlenecek.

 

Etkinlik 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 16:00 da başlayacak.

 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesinde yapılacak etkinliklerde aslen Kayseri’li olup İstanbul’da yaşayan Keçe Sanatçısı Filiz Uzel’in “Parmak İzi” adlı geleneksel tepme keçe sergisi açılacak.Sergi, farklı metodlar ve bitkisel ürünler kullanılarak yapılan keçe çalışmaları sergilenecek .Kapadokya’da ilk kez geleneksel tepme keçe sergisi müzede açılmış olacak.Ürgüp’lü Türk halk müziği sanatçısı Hasan Gül yöre türkülerinden bir dinleti sunacak.

 

Nevşehir HacıBektaş Üniversitesi Türk Halk Bilimi öğretim üyesi Doç.Dr.Adem Öğer ve öğrencileri unutulmuş halk oyunlarından biri olan “ Köy Seyirlik Oyunu” etkinlik kapsamında izleyici karşısına çıkacaklar.

 

Etkinlik kapsamında saat 17:00’ de Kapadokya Üniversitesi Oktay Sinanoğlu salonunda Despoina Papandreou Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesine hediye edilen 60 yıllık kitre bebeklerin hikayesini anlatacağı “Kapadokyalı Bebeklerin Tarihe Yolculuğu” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek…

 

Müzeler Günü etkinliği 21 Mayıs’a kadar devam edecek.Nevşehir ilinde ve Gülşehir, HacıBektaş beldelerinde kültürel etkinlikler düzenleniyor.

 

İletişim: 

Serkan Paydak – Kuratör, Sanat Yönetmeni

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Tel: 0 (384) 353 5221

GSM : 0 (533) 636 3516

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 18, Mayıs, Müzeler, Günü, Kutlaması, Mustafapaşa'da, Yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı