Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 17:44
 
Sağlıkta Ürgüp'ün Kaderimi Bu ?
Ürgüp Devlet Hastanesinde branş doktor eksikliği vatandaşlara büyük sıkıntı yaratıyor.
GÜNCEL Haberi
Sağlıkta Ürgüp'ün Kaderimi Bu ?

Ürgüp’te yaşanan doktor sıkıntıları bitmek tükenmek bilmiyor. İlçemizde bulunan tap taze 50 yataklı yeni teknolojilere sahip devlet hastanesinde doktor yokluğu nedeniyle hastalar ilçe dışına gitmek zorunda kalıyor.

 

Nevşehir’in en büyük ilçesi olmasına rağmen Ürgüp Devlet Hastanesinde doktor sıkıntısı yaşanıyor. Doktorun olmayışı ise vatandaşları Nevşehir’e ve özel hastanelere gitmek zorunda bırakıyor. Whatsapp ihbar hattımız aracılığı ile bizlere ulaşan vatandaşlarımız Hastanede yeteri kadar branş doktor olmayışından şikayetçi. Özellikle Çocuk hastalıkları uzmanı, Kadın doğum, Kulak burun boğaz, Radyoloji ve Ortopedinin de 1. derecede bulunması gerektiğini ultrason bile çekilemediğini belirtiyorlar.

 

Ürgüp Devlet Hastanesinde,  ilçemizin, köylerin mevcut nüfusu, mülteciler, üniversite öğrencileri ve ilçemizi ziyarete gelen yerli yabancı turistler göz önünde bulundurulduğunda doktor sayının yetersiz olması vatandaşlarımız için büyük sorun teşkil ediyor.

 

Hastanemizde asgari bu aşağıda verilen kadroların olması gerekirken maalesef birçok uzmanlık branşı bulunmuyor.

 

Mevcutta  sadece;

- Genel Cerrahi,

- Göz Hastalıkları,

- İç Hastalıkları (Dahiliye),

- Diş Hekimliği

 

branşında doktorlar hastanede bulunuyor ve genellikle bu branşlara yoğun şekilde yabancı uyruklu vatandaşlar işgal etmekte. 

 

Vatandaşlarımızın elzem olarak özellikle, 

- Çocuk hastalıkları uzmanın, 

- Kadın doğumun, 

- Ortopedinin, 

- Kulak burun boğaz 

- Radyoloji (ultrason)

 

polikliniklerin de tam zamanlı doktor bulunması ve gereken tedavilerin ilçe dışına ve özel hastaneye gitmeden yapılabilmesini talep etmekteler.

 

HASTALAR İSYANDA

 

Yaşanan doktor eksikliği çevre ilçe ve köylerden gelen hasta ve hasta yakınlarının her defasında ‘Doktor yok’ cevabıyla karşılaşması nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar çoğu kez tedavilerinin aksamasına da neden oluyor.

 

Gelen ihbarlardan bazıları şu şekilde özetle;

 

- Çocuk hastalıkları için gittim bu ara aşırı derecede salgın var kızımın sınıfında nerdeyse sınıfın tamamı rahatsız, çocuk doktoru yok imkanım da yok arabam da yok otobüs dolmuş hasta çocukla gitmek gelmek daha da büyük bir sorun...

 

- Kadın doğum için gittik ve doktorun olmadığını aynı zamanda ultrason da burada çekilemediğini ilettiler, vb. buna benzer birçok diğer branşlarlada ilgili haber merkezimize vatandaşlarımız ulaşıyor.

 

Yetkililerin bu konuya acil çözüm üretmesi bekleniliyor.

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Sağlıkta, Ürgüp'ün, Kaderimi, Bu, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı