Haber Detayı
08 Mart 2020 - Pazar 14:35
 
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Kayıtları Devam Ediyor
Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Kayıtlarının Başladığını Duyurdu
GÜNCEL Haberi
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Kayıtları Devam Ediyor

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, 2020 üretim yılı için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) başvurularının 1 Kasım 2019 tarihinde başladığını ve başvuruların 30 Haziran 2020 tarihinde sona ereceğini belirtti.

 

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz: "ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçilerimiz desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. Tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmeleri için elzemdir. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi vb. tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir. Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin yaklaşan bahar mevsimi öncesi arazi ekim dikim işlemlerini göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var." dedi

 

Üreticilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için, istenilen belgelerle birlikte 30 Haziran 2020 tarihine kadar bağlı bulundukları tarım müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

ÇKS başvurularında, üreticilerin Ziraat odasından "Çiftçi Belgesi" alma zorunluluğu bulunmaktadır. Üreticilerin 2020 yılı ÇKS başvurusu için il ve ilçe müdürlüklerine ibraz edecekleri çiftçi belgelerinde '2020 ÇKS başvurusu için geçerlidir' ibaresinin yer almasına dikkat edilmelidir.

 

Üreticilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS )başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için istenilen belgeleri tarım müdürlüklerinden temin edebileceklerdir. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için başvuru dilekçesi ve belgelerini zamanında teslim etmeleri gerekmektedir. 

 

Not: Geçtiğimiz sene her hangi bir uzatma yapılmadı, uzatma olur nasıl olsa diyerek lütfen ihmal gelmeyiniz üzülen çiftçimiz olmasın. Üreten kazansın bol bereketli, sağlıklı, kazançlı günler dileriz.

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Çiftçi, Kayıt, Sistemi, (ÇKS), Kayıtları, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı