Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 12:08
 
Bu sese kulak ver! Korona hastaları için plazma kan aranıyor!
GÜNCEL Haberi
Bu sese kulak ver! Korona hastaları için plazma kan aranıyor!

Nevşehir Devlet Hastanesi dahil diğer hastanelerde tedavi gören yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastaların tedavisi için farklı kan gruplarında plazma kan aranıyor. Hasta yakınları sosyal medya aracılığı ile virüs (Covid-19) hastalığı geçiren ve iyileşen kişilerden kan bağışında bulunabilecek bağışcılar arıyor herkesin bu seslere duyarlı olması gerekiyor. Salgın tehlikesi gün geçtikçe güçlü bir hızla artmaya devam ediyor. Tek yapılması gereken kan verme işlemi ile bu iş gerçekleşiyor ve böylelikle bir başka vatandaşımızın yaşamasına, canına can katılmasına vesile olunuyor.

 

Bağışcıda aranan şartlar:

 

- Kan verebilecek kişilerin daha önce Covid-19 hastalığını geçirip Koronavirüs tanısı almış ancak tedavi ve/veya karantina sürecini evde tamamlayan bağışçıların iyileşmesinin üzerinden en az 28 gün geçmiş olması,

 

- Hastanede yatarak tedavi görmüş ise test sonucunun negatif hale gelmiş olması; öksürük, ateş, nefes darlığı ve halsizlik gibi bulgularının en az 14 gün önce iyileşmiş olması gerekiyor.

 

- Kronik hastalığı bulunmaması gerekiyor.

 

Plazma kan bağışçısı olmak isteyen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşlarını veya 168 Kızılay çağır merkezini arayarak bilgi vermeleri rica olunur.

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Bu, sese, kulak, ver!, Korona, hastaları, için, plazma, kan, aranıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı