Haber Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 10:58
 
Başkan Korkmaz, Toprak Bayramımız Kutlu Olsun
GÜNCEL Haberi
Başkan Korkmaz, Toprak Bayramımız Kutlu Olsun

6.06.1945 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Çiftçiyi Topraklandırma Kanununun" kabul edildiği 11 Haziranı takip eden pazar günü her yıl Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

 

Ürgüp Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Korkmaz Toprak bayramı olması sebebiyle bir mesaj yayınlandı. Başkan Korkmaz mesajında toprağın Anadolu kültüründe de önemli bir yeri olduğuna vurgu yaptı. 

 

"Toprak tüm canlıları içerisinde besleyen, barındıran ve onlara yaşam veren bir canlıdır. Hem bu özellikleriyle hem de insanoğlunun topraktan yaratılması sebebiyle olsa gerek toprak adeta bir ana olarak edebiyatımıza yerleşmiş bir simge olmuştur. Toprak bizim özümüz ve kültürümüzün bir parçası haline geldiği için ona herkesten daha çok sahip çıkmamız gerekir. İnsanoğlu bazen doğal zenginliklerimizin sınırsız olduğunu düşünebilir ve elindeki nimetlerin değerini bilmeyebilir. Hiç birimizin başta toprak olmak üzere doğal kaynaklarımızın sınırsız olduğunu düşünme lüksüne düşmemiz gerekir. Sadece, bir santim toprağın doğaya yeniden kazandırılmasının ortalama bin yıl gerekir bilgisine sahip olmamız bile bizim toprağa bakışımızı değiştirecektir.  Toprak en değerli varlığımız, üzerinde üretim yaparak geçimimizi sağladığımız ekmek teknemizdir. Gelecek nesilden ödünç aldığımız topraklarımız, gıda güvenliğimizin teminatıdır. Bereketli topraklarımızın kıymetini bilmeli saygıyı eksik etmemeliyiz. Tüm Çiftçilerimizin ve halkımızın toprak bayramını kutluyorum." dedi

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Başkan, Korkmaz,, Toprak, Bayramımız, Kutlu, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı